Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugi koncert w ramach festiwalu Scena Barokowa w Inowrocławiu. W Bazylice Mniejszej zabrzmi muzyka wokalna dawnej Polski

(RED)
Wykonawcą konceru "Muzyka wokalna dawnej Polski" w inowrocławskiej bazylice 30 września 2023 r. będzie AUDIVI Cracow Vocal Quartett w składzie (od lewej): Liliana Pociecha – sopran, Paweł Fundament – tenor,  Dobromiła Lebiecka – alt, Piotr Brajner – bas.
Wykonawcą konceru "Muzyka wokalna dawnej Polski" w inowrocławskiej bazylice 30 września 2023 r. będzie AUDIVI Cracow Vocal Quartett w składzie (od lewej): Liliana Pociecha – sopran, Paweł Fundament – tenor, Dobromiła Lebiecka – alt, Piotr Brajner – bas. Nadesłane
W sobotę, 30 września 2023 r. w inowrocławskiej bazylice zabrzmi muzyka wokalna dawnej Polsk. To w ramach festiwalu Scena Barokowa w Inowrocławiu. Zaprasza Akademia Muzyki Dawnej.

Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na drugi koncert w ramach II edycji festiwalu Scena Barokowa w Inowrocławiu. W sobotę, 30 września 2023 r., o godz. 19 w Bazylice Mniejszej Imienia NMP przy ul. Laubitza 9 wysłuchamy koncertu pt. „Muzyka wokalna dawnej Polski". Uslyszymy dzieła dwóch wybitnych kompozytorów narodowych: Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz Mikołaja Gomółki w wykonaniu AUDIVI Cracow Vocal Quartett. Zespół tworzą: Liliana Pociecha – sopran, Dobromiła Lebiecka – alt, Paweł Fundament – tenor, Piotr Brajner – bas.

Program:

Grzegorz Gerwazy Gorczycki (1665-1734)

  • Missa Paschalis
  • Trzy motety:
  • Dignare me laudare te
  • Rorate, caeli, desuper
  • Te, Ioseph, celebrent
  • Sześć motetów:
  • Alleluia. Ave Maria, gratia plena
  • Ave Hierarchia
  • Ave Maris Stella
  • Ave Virgo speciosa
  • Sub tuum praesidium
  • Tota pulchra es Maria

Mikołaj Gomółka (1535-1609)

  • Melodie na Psałterz Polski:
  • Psalm 23 Mój wiekuisty pasterz mię pasie
  • Psalm 29 Nieście chwałę mocarze
  • Psalm 47 Kleszczmy rękoma
  • Psalm 67 Pokryj swym miłosierdźim, Panie
  • Psalm 101 Ciebie, o Boże, niezmierzony

Grzegorz Gerwazy Gorczycki urodził się między 1665 a 1667 w Rozbarku koło Bytomia. Studiował na Uniwersytecie w Pradze na wydziale sztuk wyzwolonych i filozofii, następnie teologię w Wiedniu. Po powrocie do Polski przyjął święcenia kapłańskie, niedługo potem otrzymał stanowisko kapelmistrzem (Magister capellae musices Ecclesiae Cathedralis Cracoviensis) Katedry na Wawelu. Do jego obowiązków należało m.in. dyrygowanie, przygotowywanie repertuaru, komponowanie utworów własnych, kopiowanie głosów kompozycji innych autorów. Był niemal wyłącznie kompozytorem muzyki religijnej. Większość jego kompozycji w postaci rękopisów oraz kopii zachowała się w Archiwum Kapituły Katedry na Wawelu. Zmarł w 1734 w Krakowie, a pamięć jego uhonorowano umieszczeniem w Katedrze Wawelskiej tablicy pamiątkowej, na której został nazwany "klejnotem kapłaństwa".

Mikołaj Gomółka urodził się ok.1535 4 w Sandomierzu, był kompozytorem i instrumentalistą. W 1580, w krakowskiej drukarni Łazarza Andrysowicza, wydane zostało jedyne znane obecnie dzieło kompozytora - Melodie na psałterz polski, przez Mikołaja Gomółkę uczynione. Jest to zbiór 150 psalmów, składający się z krótkich utworów w układzie 4-głosowym, stanowiący muzyczną wersję Psałterza Dawidowego Jana Kochanowskiego, parafrazy biblijnych wierszy przypisywanych królowi Dawidowi. Data i miejsce śmierci Gorczyckiego pozostają nieznane.

AUDIVI Cracow Vocal Quartett

"Dzięki zastosowaniu techniki zestawiania chóru i solistów, prezentującej właściwe psalmom dialogowanie, z trzonu zespołu wyłonił się pięknie brzmiący kwartet (...) Kwartet ów zaprezentował się na wielu krążkach naszego cyklu, a radość ze wspólnego śpiewania psalmów Gomółki zaowocowała powstaniem nowej formacji AUDIVI Cracow Vocal Quartett, pod której egidą owych czworo wokalistów koncertuje obecnie na wielu festiwalach w całej Polsce".
Agnieszka Budzińska- Bennett

Pomysł utworzenia kwartetu powstał w 2018r., w czasie pracy Chóru Polskiego Radia nad nagraniami psalmów Mikołaja Gomółki (nominacje do nagrody Fryderyki w latach: 2021, 2022, 2023 w kategorii muzyka dawna). Wtedy, eksperymentalnie dobrany kwartet, zaistniał po raz pierwszy nagrywając kolejne psalmy. "Matką chrzestną" była Agnieszka Budzińska-Bennett, dyrektor artystyczny tych nagrań, która zainspirowała śpiewaków do kontynuowania wspólnej pracy. W 2019r., jeszcze pod nazwą Zespół Wokalny Chóru Polskiego Radia, kwartet prezentował swoje możliwości w Toruniu na IX Festiwalu Muzyki Cichej oraz w Bydgoszczy na I Bydgoskiej Scenie Barokowej i rok później na II Bydgoskiej Scenie Barokowej. W 2020r. Już jako w pełni niezależny, kwartet podjął współpracę z zespołem Harmonium Duo, co zaowocowało wspólnym koncertem podczas II Festiwalu Ucho igielne w Koprzywnicy. W 2021 r. kwartet został zaproszony do udziału w krakowskim Unsound Festival, podczas którego miał okazję pracować z Robertem Aiki Aubrey Lowe i Spółdzielnią Muzyczną Contemporary Ensemble. W 2022 r. w Bazylice Jasnogórskiej dokonał prawykonania dwóch oratoriów Wincentego z Krakowa; pierwsze do słów homilii Jana Pawła II i drugie do słów prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym samym roku wziął udział w koncercie paschalnym w ramach krakowskiego cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich.
Aktualnie zespół przygotowuje się do nagrania płyty z muzyką G. G. Gorczyckiego. W kręgu zainteresowań artystów znajduje się polska i europejska muzyka renesansowa, barokowa, romantyczna i współczesna.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mogilno.naszemiasto.pl Nasze Miasto