Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To była promocja książki o honorowych obywatelach Mogilna autorstwa prof. Danuty Konieczki-Śliwińskiej

(RED)
Prof. Danuta Konieczka-Śliwińska podczas spotkania w mogileńskiej bibliotece, promującego jej książkę pt. "Dla miasta mają zasługi. Honorowi Obywatele Miasta Mogilna w latach 1918-2022"
Prof. Danuta Konieczka-Śliwińska podczas spotkania w mogileńskiej bibliotece, promującego jej książkę pt. "Dla miasta mają zasługi. Honorowi Obywatele Miasta Mogilna w latach 1918-2022" Marcin Zieliński UM w Mogilnie
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie odbyła się promocja książki Danuty Konieczki-Śliwińskiej pt. . "Dla miasta mają zasługi. Honorowi Obywatele Miasta Mogilna w latach 1918 - 2022".

Obejrzyj wideo: Irena Santor w Toruniu

od 16 lat

Mogileńskie Towarzystwo Kultury kolejny raz wzbogaciło swój dorobek. Zorganizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie staraniem Marii Chmielewskiej, prezes MTK we współpracy ze swoją poprzedniczką Marią Ornatek, spotkanie zgromadziło wyjątkowo liczne grono gości, również z Gniezna, Poznania, Radziejowa, Żnina, Kołodziejewa, Trzemeszna, Strzelna i Wągrowca. Pierwszoplanową jego postacią była wywodząca się z Mogilna Danuta Konieczka-Śliwińska, profesor UAM, autorka książki "Dla miasta mają zasługi. Honorowi Obywatele Miasta Mogilna w latach 1918-2022".

Wydana z inicjatywy Mogileńskiego Towarzystwa Kultury we współpracy z Wydziałem Historii UAM w Poznaniu książka w perfekcyjny i ciekawy sposób ukazuje życie i dorobek wszystkich dotychczasowych Honorowych Obywateli Miasta Mogilna. A to grono tworzą: Piotr Płoszyński, Sylwester Jankowski, ks. Mieczysław Brodowski, ks. kardynał Józef Glemp, Dolf Dijkhuis (Holender), Stanisław Kaszyński, Czesław Łuczak, Eugeniusz Wawrzyniak, ks. abp Henryk Muszyński, ks. prałat Eugeniusz Jaworski, Thomas Sehmer (Niemiec), Aleksander Węglewicz i Danuta Konieczka Śliwińska.

Zgromadzeni goście w skupieniu wysłuchali relacji prof. D. Konieczki-Śliwińskiej o warsztatowych zasadach gromadzenia niezbędnych informacji i fotografii, bezpośrednich kontaktach z zainteresowanymi, a także historii przyznawania tych tytułów. Dotąd uznawano, że pierwszym uhonorowanym przez miasto był ks. Mieczysław Brodowski. Niedawno okazało się jednak, że już w 1928 r. tę godność otrzymali Piotr Płoszyński, pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej w Mogilnie i Sylwester Jankowski, wiceburmistrz.

W uroczystym spotkaniu uczestniczyło tylko czworo uhonorowanych: prof. D. Konieczka-Śliwińska, E. Wawrzyniak, ks. prałat E. Jaworski i S. Kaszyński, natomiast abp. H. Muszyńskiego reprezentował, bardzo serdecznie przyjęty ks. infułat Jan Kasprowicz, wielce zasłużony w promocji rodzinnego Mogilna proboszcz Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie.

W dyskusji S. Kaszyński zaakcentował przekonanie, że w gronie upamiętnionych książką dawno powinien znaleźć się także właśnie ks. infułat J. Kasprowicz, co zgodne jest również z intencją prof. Konieczki- Śliwińskiej, którą z uznaniem podziwiano za wyjątkowy trud autorski. Oficjalnie podziękował jej też reprezentujący władze Mogilna Paweł Molenda, przewodniczący rady miejskiej.

Warto podkreślić, że prof. Danuta Konieczka-Śliwińska w swoim dorobku ma wiele publikacji naukowych, w tym także dotyczących Mogilna. To m.in. "Benedyktyni mogileńscy" oraz "Non omnis moria. Katolicki cmentarz w Mogilnie".
Nowa książka pani profesor o honorowych obywatelach Mogilna została wydana przez Mogileńskie Towarzystwo Kultury, otrzymując wsparcie finansowe z budżetu powiatu mogileńskiego i budżetu gminy Mogilno.

Przed pożegnaniem, autorka napisała na swojej książce kilkadziesiąt dedykacji i odebrała mnóstwo kwiatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na mogilno.naszemiasto.pl Nasze Miasto