Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stanisław Kaszyński, honorowy obywatel Mogilna pokazał dorobek w Wiśniowej (Małopolska). Okazja to 60-lecie pracy dziennikarsko-literackiej

(AB)
Stanisław Kaszyński podczas spotkania z mieszkańcami i otwarcia  prezentującej jego dorobek wystawy  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wiśniowej (pow. myślenicki)
Stanisław Kaszyński podczas spotkania z mieszkańcami i otwarcia prezentującej jego dorobek wystawy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wiśniowej (pow. myślenicki) Gminna Biblioteka Publiczna w Wiśniowej
W bibliotece w Wiśniowej (Małopolska) można oglądać prezentację dorobku red. Stanisława Kaszyńskiego, honorowego obywatela Mogilna.

Obejrzyj wideo: Irena Santor w Toruniu

od 16 lat

Sala Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiśniowej (pow. myślenicki, woj. małopolskie) z trudem pomieściła gości z gminy, a także z Krakowa, przybyłych na wernisaż wystawy ukazującej 60-letni dorobek dziennikarsko- literacki Stanisława Kaszyńskiego, Honorowego Obywatela Miasta Mogilna, wieloletniego współpracownika „Gazety Pomorskiej”.

Na 30 planszach łatwo dostrzec liczne odniesienia do Krakowa, gdzie autor pracował od 1969 r. i rodzinnych Kujaw. Świetnie, pod każdym względem, przygotowana przez kierowniczkę biblioteki Antoninę Obuchowicz i Magdalenę Guzik, wystawa ukazuje wiele przykładów więzi Stanisława Kaszyńskiego z Kujawami, szczególnie zaś z Mogilnem oraz Krakowem i Małopolską.

Jednym z okazałych przejawów tego były zainicjowane i organizowane przez niego od 1992 r. na Kujawach imprezy literacko-artystyczne pn. „Krakowskie Prezentacje”. Przez kilkanaście lat uczestniczyło w nich ponad pięćdziesięciu krakowskich twórców, a niektórzy z nich nawet kilkakrotnie. W tym gronie byli m.in. Tadeusz Malak, Jerzy Nowak, Bogusław Sobczuk, Bronisław Cieślak, Mieczysław Mantyka, Tadeusz Bujnicki, Bolesław Faron, Aleksander Krawczuk, Witold Ślusarski, Julian Kawalec, Jan Poprawa, Konrad Strzelewicz, Leszek Maruta i Janusz Trzebiatowski. Najczęściej jednak z jego rodzinnym regionem spotykali się: Stanisław Dziedzic, Tadeusz Skoczek i Ferdynand Nawratil.

Wystawa w Wiśniowej przypomina także wiele wybranych, krajowych i zagranicznych publikacji jubilata, jego książki i spotkania autorskie w całym kraju oraz najciekawsze podróże po świecie, w tym także z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. Przez kilka lat twórca wystawy zajmował się głównie poszukiwaniem poloników, opublikowanych potem w książkach „Gopło nad Sekwaną” i „Z Mogilna do Paryża”. Ważną pozycją w jego dorobku jest książka „Nieznanym śladem Gombrowicza. Wizyty u Zdziechowskich”, którą znacząco przypomina prof. Jerzy Jarzębski w dzienniku sławnego pisarza „Kronos”.

Obecnie Stanisław Kaszyński z profesjonalną pomocą Małgorzaty Fimiak przygotowuje książkę „Miniatury wspomnień”, która ukaże się jesienią tego roku.

Ciekawa wystawa w Wiśniowej czynna będzie do końca maja 2023 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na mogilno.naszemiasto.pl Nasze Miasto