Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Vox organi - koncerty organowe dawnej Europy”. Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na koncert w inowrocławskiej bazylice

(RED)
Podczas konceru w inowrocłąwskiej bazylice wystąpi zespół Ensemble Inegalite
Podczas konceru w inowrocłąwskiej bazylice wystąpi zespół Ensemble Inegalite Mat. organizatora
Muzyka organowa zabrzmi w inowrocławskiej bazylice podczas koncertu, którego będzie można wysłuchać w sobotę, 16 września 2023 r. To w ramach festiwalu Scena Barokowa w Inowrocławiu. Zaprasza Akademia Muzyki Dawnej.

Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na pierwszy koncert w ramach II edycji festiwalu Scena Barokowa w Inowrocławiu. W sobotę, 16 września 2023 r., o godz. 19 w Bazylice Mniejszej Imienia NMP wysłuchamy koncertu pt. „Vox organi - koncerty organowe dawnej Europy”.

Zabrzmi muzyka organowa epoki baroku. Usłyszymy utwory rożnych krajów Europy z XVIII w. Podczas koncertu wykorzystane zostaną znajdujące się w bazylice organy - 14-głosowy zabytkowy instrument zbudowany przez zakład organmistrzowski Dariusza Zycha. Wykonawcami będą: Marek Przywarty - organy oraz zespół Ensemble Inegalite.

Program:

  • M. Przywarty – Toccata w stylu barokowym (improwizacja)
  • Händel – Koncert g-moll op. 4 nr 1, HWV 289 Larghetto, e staccato, Allegro, Andante
  • A. Vivaldi – Koncert F-dur na organy i skrzypce solo RV 542 skrzypce solo – Irena Filuś ...(brak oznaczenia), ...(brak oznaczenia), Allegro
  • M. Corrette – Koncert C-dur op. 26 nr 4 Allegro, Andante(Zampagna), Allegro
  • G.F. Händel – Koncert B-dur op. 4 nr 2, HWV 290 A tempo ordinario, e staccato - [Allegro] - Adagio, e staccato - [Allegro]

Marek Przywarty – organy

Ukończył studia w klasie organów prof. R. Marca oraz prof. P. Grajtera, a także studia w klasie klawesynu prof. U. Bartkiewicz w AMFN w Bydgoszczy. W 2021 r. obronił pracę doktorską pt. „Second Livre de pièces de clavecin Nicolasa Sireta – problematyka wykonawcza w świetle źródeł z XVII i XVIII wieku”. W 2022 r. wydał nakładem wydawnictwa Sagittaria książkę pod tym samym tytułem. W 2021 r. wydał swoją pierwszą solową płytę z dziełami klawesynowymi Nicolasa Sireta. Od 2022 r. studiuje na specjalności improwizacja organowa u dr hab. T. Orlowa, również w AMFN w Bydgoszczy. Jest laureatem konkursów, w tym zdobywcą wyróżnienia na II Ogólnopolskim Konkursie Organowym organizowanym w ramach Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej (Krasnobród 2009) oraz III miejsca na I Międzyuczelnianym Konkursie Organowym (Katowice 2012). Po przejściu preeliminacji był uczestnikiem XXIII Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Lipsku (2022). W 2018 roku otrzymał Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury. Stypendysta programu Młoda Polska 2021. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Poza tym jest nauczycielem klawesynu i organów w Zespole Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Toruniu, organistą i dyrygentem chóru parafii pw.Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Bydgoszczy. Klawesynista i organista zespołu muzyki dawnej Ensemble Inégalité. W 2018 r. z zespołem wydał swoją debiutancką płytę La Variété, a w roku 2022 kolejną – Corona Aurea.

Zespół muzyki dawnej Ensemble Inégalité

Zespół powstał w 2017 r. W skład zespołu wchodzą Irena Filuś (skrzypce barokowe), Natalia Tyrańska (skrzypce barokowe), Weronika Kulpa (wiolonczela barokowa) i Marek Przywarty (klawesyn, organy), ale muzycy w ramach różnorodnych projektów współpracują również w większych składach. Członkowie zespołu są absolwentami oraz pracownikami Katedry Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej AMFN w Bydgoszczy. Ensemble Inégalité działa w nurcie wykonawstwa historycznie poinformowanego. W swoim dorobku artystycznym zespół ma liczne koncerty na terenie całej Polski oraz za granicą. Ważnym wydarzeniem dla zespołu było nagranie koncertu dla TVP Kultura w ramach programu „Scena Muzyczna”. Ensemble Inégalité w 2018 r. wydał swoją debiutancką płytę La Variété z muzyka z pięciu ośrodków europejskich: Francji, Włoch, Polski, Niemiec i Anglii. W 2022 wydał swoją drugą płytę - Corona Aurea, zawierającą utwory instrumentalne i wokalno-instrumentalne polskiego baroku i renesansu, co zaowocowało współpracą z sopranistką Zofią Skowron oraz Łukaszem Macioszkiem (violone/kontrabas). Ensemble Inégalité działa również we współpracy z programem Regionalna Inicjatywa Doskonałości, w ramach którego współpracował m.in. z Jakubem Józefem Orlińskim. Członkowie Ensemble Inégalité są stypendystami programu Młoda Polska 2021, aktywnie promując kulturę polską w kraju i zagranicą

Dodajmy, że wnętrze inowrocławskiej bazyliki cechuje się doskonałą akustyką, odpowiednią dla wykonawstwa muzyki dawnej i brzmienia historycznych instrumentów.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mogilno.naszemiasto.pl Nasze Miasto