Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadmierna prędkość największym problemem na mogileńskich drogach

Agnieszka Nawrocka
Policyjne apele nie zawsze skutkują. Niektórzy nadal jeżdżą szybko
Policyjne apele nie zawsze skutkują. Niektórzy nadal jeżdżą szybko KPP w Mogilnie
Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu i nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, to najczęstsze przewinienia kierowców z powiatu mogileńskiego.

Jeszcze wielu kierowców jeździ za szybko, toteż w zeszłym roku na naszych drogach wzrosła liczba zdarzeń w porównaniu z dwoma poprzednimi latami - informuje mł. asp. Tomasz Bartecki, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie.

A o tym, że niektórzy prowadzący auta pędzą na złamanie karku, niech świadczy znamienny przykład ze Strzelna. Jednego dnia dwaj kierowcy stworzyli duże niebezpieczeństwo, rozwijając nadmierną prędkość. Pierwszy wpadł 41-letni mieszkaniec Poznania, który swoim sportowym audi na ul. Inowrocławskiej przekroczył prędkość o 78 km. Dostał 400 zł mandatu i 10 punktów karnych, a także stracił prawo jazdy na trzy miesiące. W tym samym miejscu, z prędkością 115 km na godzinę, jechał 29-letni mieszkaniec Kajkowa (gmina Ostróda). Poniósł podobne konsekwencje. Przypomnijmy: na terenie zabudowanym nie wolno przekraczać prędkości o więcej niż 50 km/h. A że piratów nie brakuje, niech świadczą dane statystyczne. W 2016 r. policjanci odnotowali 561 zdarzeń drogowych, o 74 więcej niż w 2014 r.

- Najwięcej było przypadków niedostosowania prędkości do warunków ruchu i nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu - po 85 - podkreśla Tomasz Bartecki. Kierowcy nie zachowują też bezpiecznej odległości między pojazdami. Z tego powodu dwie osoby poniosły śmierć oraz pięć osób zostało rannych. Ogółem na mogileńskich drogach trzy osoby zginęły (spadek w stosunku do dwóch poprzednich lat, w tym o dziewięć niż w 2014 r.), a 29 osób zostało rannych (w 2014 r. - 47, w 2015 r. - 19).

Mimo zaostrzenia sankcji, to jednak w obszarach zabudowanych często dochodzi do przekroczenia prędkości o 50 i więcej kilometrów na godzinę. Występują też inne zagrożenia, do których przyczynia się zwiększająca liczba samochodów i małe doświadczenie nowych kierowców. Np. 19-latek z Mogilna, który prawo jazdy uzyskał pół roku wcześniej, na ul. 900-lecia, przekraczając prędkość, stracił panowanie nad kierownicą volkswagena golfa, i uderzył w drzewo. Stracił prawo jazdy na półtora roku, poddał się również dobrowolnej grzywnie w wysokości 1 tys. zł.

Jak podaje KPP w Mogilnie, w ub. r. na kierujących nałożono ponad 5100 mandatów. Zatrzymano 549 dowodów rejestracyjnych i 51 uprawnień do kierowania pojazdami, w tym za zasiadanie za kierownicą w stanie nietrzeźwym, a także skierowano 89 wniosków do sądu o ukaranie.

Powtarzane przy każdej okazji przez policjantów apele do kierowców o ostrożną jazdę i hasło "noga z gazu" są więc ciągle aktualne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mogilno.naszemiasto.pl Nasze Miasto