Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problem ze zmianą nazywy ulicy w Mogilnie. Argumenty radnych nie przekonują urzędników

Agnieszka Nawrocka
Agnieszka Nawrocka
Nazwa ulicy 22 Stycznia w Mogilnie jednak nie podoba się wojewodzie?

Wiele wskazuje na to, że wojewodę kujawsko-pomorskiego nie przekonują argumenty za pozostawieniem ulicy 22 Stycznia w Mogilnie.
Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą z 1 kwietnia 2016 roku o "zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej" nazwy ulic nie mogą upamiętniać "osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować".

Rocznica czy wejście wojsk

W Mogilnie jedyną problematyczną nazwą jest ulica 22To bowiem data wejścia wojsk radzieckich w 1945 roku. Jednak władze Mogilna argumentują, że tego dnia tyle, że znacznie wcześniej, bo w 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe. W czerwcu przed wakacyjną przerwą rada miejska przyjęła uchwałę w sprawie nadania ulicy 22 Stycznia, nazwy... 22 Stycznia. Powołano się przy tym właśnie na fakt, że tego dnia wybuchło powstanie.

Jak się dowiedzieliśmy urzędnicy wojewody rozpoczęli postępowanie, zmierzające do uchylenia tej uchwały. Potwierdziła to przewodnicząca rady Teresa

- Odpisałam na to pismo, uzasadniając wybór nazwy. My obchodzimy rocznicę Powstania Styczniowego, organizujemy konkursy, sesje naukowe. Czy to nasza wina, że tego samego dnia weszli do nas Rosjanie? W świadomości mieszkańców Mogilna data 22 stycznia kojarzy się z powstaniem.

Będą bronić ulicy

Teresa Kujawa mówi, że często jest tak, że gmina godzi się z zastrzeżeniami nadzoru prawnego wojewody i zmienia przyjęte uchwały. W tym przypadku nie zamierza się poddać i jeśli dojdzie do uchylenia uchwały sprawa trafi do sądu administracyjnego.

Dodajmy, że ulica 22 Stycznia jest także w Trzemesznie. Tu jednak nikt nie wymaga jej zmiany. Jak nam powiedział burmistrz Krzysztof Dereziński gmina zmieniła jedynie nazwę ulicy XX PRL. Nazwa była ewidentnym nawiązaniem do komunizmu. Natomiast w przypadku daty 22 stycznia, także samorząd powołuje się na fakt, że jest to nawiązane do roku 1863.

- Nie ukrywam, że gdybyśmy mieli zmieniać nazwę ulicy 22 Stycznia to byłby problem. Tam stoją bloki, mieszka wiele osób i te zmiany właśnie ich by dotknęły - mówi włodarz Trzemeszna.

Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego nie chce komentować sprawy. Poinformował jedynie, że prawdopodobnie w tym tygodniu wojewoda podejmie decyzję

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 20 lipca 2017.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mogilno.naszemiasto.pl Nasze Miasto