Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Pagoband ze Studzienek pod Kcynią na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej w Lublinie [zdjęcia, wideo]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Zespół Pagoband ze Studzienek (w powiecie nakielskim) prezentuje pieśni pałuckie we własnych aranżacjach.
Zespół Pagoband ze Studzienek (w powiecie nakielskim) prezentuje pieśni pałuckie we własnych aranżacjach. ze zbiorów Pagoband
Zespół Pagoband ze Studzienek pod Kcynią zakwalifikował się, a tym samym debiutuje na "Scenie Otwartej" podczas XXXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie.

TUTAJ głosujemy na Pagoband

- Przygotowaliśmy program złożony z pieśni pałuckich w naszych aranżacjach - informuje Patrycja Cywińska-Gacka, wokalistka, lider grupy.

Oprócz niej w Pagoband grają Ewa Pater i Michał Gacka.

Zespół znany jest lokalnie, m.in. w środowisku bydgoskim, a także powiatach nakielskim i żnińskim, m.in. dzięki imprezie "Pałukowisko" w Studzienkach (w gminie Kcynia). To tu właśnie, latem 2021 roku, dał wspaniały, klimatyczny koncert.

- Pagoband debiutuje w Lublinie. Cieszymy się na to spotkanie. To duża impreza o zasięgu ogólnopolskim, międzynarodowym - dodaje Patrycja.

Zespół z Kujawsko - Pomorskiego wystąpi obok grup z Warszawy, Wrocławia czy Gdańska.

Oto pełna lista zakwalifikowanych, decyzją komisji konkursowej. Na Scenie Otwartej 10 grudnia 2021 w Lublinie wystąpią:

  • Arunka (Wrocław)
  • BalkanArtz (Kraków)
  • Chrust (Gdańsk)
  • Dobre Sobie (Gdynia)
  • Kapela Ziele (Zbąszyń)
  • Kukawica (Warszawa)
  • Moribaya (Warszawa)
  • Pagoband (Studzienki)
  • PotOCK (Zawoja)
  • Sekunda (Żywiec-Warszawa)

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie

To pierwszy festiwal muzyki ludowej w Polsce organizowany corocznie od 1991 roku i jeden z najbardziej znanych w naszym kraju.

Festiwal odbywa się w drugi weekend grudnia (i trwa 3-4 dni) w Akademickim Centrum Kultury UMCS w Lublinie.

W 2021 r. odbędzie się 9-12 grudnia.

Na festiwal składa się ponad 10 koncertów na trzech scenach, w tym konkurs koncertowy dla młodych i debiutujących artystów "Scena Otwarta", prezentacje filmowe (filmy fabularne i dokumentalne o kulturze tradycyjnej), spotkania z pisarzami i reżyserami filmowymi, warsztaty artystyczne (gra na instrumentach , taniec, śpiew, rękodzieło), spektakle teatralne, prezentacje projektów, happeningi, wystawy sztuk wizualnych, kiermasz rzemiosła.

W imprezie co roku bierze udział ok. 3000 osób i 200 wykonawców z regionu, kraju i zagranicy.

Celem festiwalu jest popularyzacja szeroko rozumianego folkloru, a także prezentacja muzyki ludowej w formie atrakcyjnej dla współczesnego odbiorcy.

Festiwal "Mikołajki Folkowe" daje możliwość zapoznania się z muzyką niekomercyjną oraz wzorcami kulturowymi odmiennymi od kultury masowej.

Festiwal ma na celu przełamywanie barier między narodami i grupami etnicznymi poprzez zapoznawanie słuchaczy z różnicami kulturowymi i skłanianie ich do ich akceptacji.

To jest powód, dla którego na festiwalu występuje tak różnorodna grupa artystów.

Ponad 2500 artystów z ponad 20 krajów, m.in. Ukrainy, Białorusi, Węgier, Litwy, Niemiec, Szwajcarii, Irlandii, Łotwy, Włoch, Słowacji, Czech, Rumunii, Mołdawii, Pakistanu, Iranu, a także przedstawicieli Cyganów i Żydów dotychczas występował na festiwalowych scenach.

Ważną rolę odgrywa również aspekt edukacyjny wydarzenia.

Konkurs "Scena Otwarta", międzynarodowy konkurs dla młodych artystów poszukujących inspiracji w muzyce ludowej i oceniany przez jury ekspertów, organizowany jest od 1993 roku.

Wiele zespołów folklorystycznych, obecnie bardzo znanych, po raz pierwszy zaprezentowało swoją muzykę przed szerszą publicznością właśnie na scenie "Mikołajek Folkowych".

Dzięki ciekawemu i zróżnicowanemu programowi oraz atmosferze "uczty ludowej" "Mikołajki Folkowe" zyskały opinię ważnego wydarzenia kulturalnego, a także jednego z najciekawszych i najbardziej prestiżowych festiwali tej muzyki w Polsce. Zdobył też liczną i oddaną publiczność z całego kraju i zagranicy, a w niektórych środowiskach jest wręcz postrzegany jako wydarzenie kultowe.

Inicjatorem festiwalu jest znana ludowa grupa muzyczna Św. Mikołaja. Organizatorami są Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Stowarzyszenie Animatorów Kultury Ludowej.

Posłuchajcie pieśni pałuckiej w wykonaniu grupy ze Studzienek!

/Pagoband - Owieczki jedzą. Utwór walczy także o nagrodę e-publiczności Konkursu Scena Otwarta 2021! Fanpage: Mikołajki Folkowe/

Pagoband podczas prób w Studzienkach:

Zespół Pagoband ze Studzienek (w powiecie nakielskim) prezentuje pieśni pałuckie we własnych aranżacjach.

Zespół Pagoband ze Studzienek pod Kcynią na Międzynarodowym ...

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mogilno.naszemiasto.pl Nasze Miasto