Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory Parlamentarne 2019. Kolejne przypadki łamania ciszy wyborczej w naszym regionie. Zrywane plakaty, domalowane wąsy

Redakcja
Wybory Parlamentarne 2019. O godzinie 7.00 w całej Polsce rozpoczęły się wybory do Sejmu i Senatu. Polacy w głosowaniu wybierają 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Rośnie liczba incydentów związanych z łamaniem ciszy wyborczej. Nowe przypadki także w naszym regionie!

- Nie ma żadnych informacji o incydentach, które by uniemożliwiły otwarcie lokalu wyborczego - poinformowała w niedzielę 13 października szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

W Kujawsko-Pomorskiem odnotowano nowe przypadki łamania ciszy wyborczej.

Kujawsko-pomorska policja odnotowała kilka przypadków łamania ciszy wyborczej. Do kilku incydentów doszło w sobotę, 12 października, w naszym regionie.

Dowiedz się więcej

Jak informuje policja, w Toruniu przy ul. Wyspiańskiego uszkodzone zostały dwa plakaty wyborcze.

W Ostromecku na ul. Wiślanej policjanci znaleźli rozłożone na jezdni dwa zerwane plakaty. Na podobiźnie kandydata flamastrem ktoś domalował wąsy.

Zarówno w jednej, jak i w drugiej miejscowości nie ustalono sprawców.

- W powiecie wąbrzeskim ktoś powiesił nowy plakat wyborczy, natomiast w innym miejscu, też w powiecie wąbrzeskim, ktoś zniszczył dwa plakaty wyborcze - mówi st. asp. Piotr Duziak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Kolejne sygnały pochodzą z Włocławka i okolic tego miasta. We Włocławku nieznany sprawca zerwał 14 naklejek wyborczych. - W powiecie włocławskim natomiast ktoś zerwał 4 banery wyborcze z ogrodzenia prywatnej posesji - dodaje Duziak.

Dowiedz się więcej

Przypomnijmy, głosowanie w Wyborach Parlamentarnych 2019 zakończy się o godzinie 21.00. Do tego czasu obowiązuje cisza wyborcza. Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna nawet do 1 mln zł.

Wybory Parlamentarne 2019 - jak głosować?

Jak oddać ważny głos w Wyborach Parlamentarnych 2019? W lokalu wyborczym otrzymamy dwie jednostronicowe karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu, drugą - do Senatu. Aby oddać ważny głos, na jednej karcie należy wpisać znak X w kratce znajdującej się po lewej stronie przy nazwisku wybranego, tylko jednego kandydata.

Aby oddać ważny głos, na jednej karcie należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Zgodnie z przepisami znak "X" to co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki. Nazwiska kandydatów na posłów zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym będą wydrukowane na szarym tle, a na senatorów - na żółtym. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

Głos zostanie uznany za nieważny, gdy wyborca nie postawi znaku X w żadnej z kratek lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę. Dopisanie czegokolwiek na karcie do głosowania zarówno w kratce jak i poza nią nie wpłynie na ważność głosu.

Za nieważną uznaje się uszkodzoną kartę do głosowania, kartę, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno. Nieważne są także karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub te, które nie zostały opatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto