Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Mogilnie nazwę ulicy 22 Stycznia zmieniono na... 22 Stycznia

Joanna Bejma
Zmiany nazwy ulicy nie chcą nie tylko mogileńscy radni, ale przede wszystkim osoby, które tutaj mieszkają
Zmiany nazwy ulicy nie chcą nie tylko mogileńscy radni, ale przede wszystkim osoby, które tutaj mieszkają Agnieszka Nawrocka
Nazwa ulicy w Mogilnie nie propaguje komunizmu, upamiętnia natomiast ludzi walczących w Powstaniu Styczniowym w 1863 roku - uzasadniają.

Po raz pierwszy uchwała w tej sprawie podjęta została przez rajców w czerwcu br. Jest to związane z ustawą z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Nazwy, które obowiązują nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny.

W Mogilnie wątpliwości budzi nazwa ulicy 22 Stycznia, która miałaby upamiętniać wkroczenie Armii Czerwonej. Już podczas sesji w czerwcu, Teresa Kujawa, przewodnicząca Rady Miejskiej w Mogilnie mówiła, że data 22 Stycznia nie upamiętnia tego wydarzenia, nawiązuje do daty wybuchu Powstania Styczniowego - 22 Stycznia 1863 roku. W uzasadnieniu uchwały - w której nazwę ulicy 22 Stycznia zmieniono na... 22 Stycznia - wyjaśniono, że chodzi właśnie o to wydarzenie.

"Wielu naszych przodków, mieszkańców ziemi mogileńskiej brało czynny udział w powstaniu, za co mieszkańcy zapłacili licznymi represjami. Na ziemi mogileńskiej od lat czci się pamięć powstańców styczniowych oddając im hołd przy pomniku bohaterów walk o wolność ziemi mogileńskiej, organizowanie tematycznych konkursów oraz sesji sesji popu­larno-naukowych. Dzień 22 stycznia 1945 r. to data wkroczenia Armii Czerwonej do Mogilna. Jednak nie z tym wydarzeniem chcemy wiązać nazwę ulicy. Ma ona upamiętniać bohaterską postawę polskich patriotów uczestniczących w zrywie niepodległościowym z dnia 22 stycznia 1863 r." - możemy przeczytać w uzasadnieniu pierwszej uchwały.

Mimo tych wyjaśnień w lipcu br. wojewoda kujawsko-pomorski uchylił uchwałę podjętą przez mogileńskich radnych. Ci zebrali się więc na nadzwyczajnej sesji rady miejskiej i jeszcze raz pochylili nad tematem. Efekt jest taki, że nazwa ulicy 22 Stycznia zostaje.

W uzasadnieniu dodano: "Zgodnie z dyspozycją Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ulica 22 Stycznia nie znajduje się w katalogu nazw ulic do zmiany. 22 Stycznia jest to nazwa wieloznaczna, niosąca pozytywne treści, wymagająca podjęcia uchwały z uzasadnieniem precyzującym sposób niebudzący wątpliwości, że upamiętnia ona wydarzenia z dnia 22 stycznia 1863 r. - wybuch Powstania Styczniowego w Królestwie Polskim. Nie można stwierdzić, skąd pochodzi nazwa 22 Stycznia w Mogilnie, ponieważ nie udało się odnaleźć pierwotnej uchwały nadającej tę nazwę".

Zobacz także:

Pogoda na dzień 25.08.2017 | KUJAWSKO-POMORSKIE

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mogilno.naszemiasto.pl Nasze Miasto