Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańców Strzelna problemy z dostępem do lekarzy. Teraz powinno być lepiej

Jan Szczutkowski
Zdjęcie ilustracyjne/Archiwum Nasze Miasto
Strzelno ma duże problemy ze służbą zdrowia i to nie z powodu obecnej epidemii. - Nie było dnia, abym nie przyjmował po kilku mieszkańców ze skargami na funkcjonowanie podstawowej opieki zdrowotnej w naszym mieście - przypomina Dariusz Chudziński, burmistrz Strzelna.

5 marca podczas nadzwyczajnego spotkania członków komisji rady miasta z Ewą Bonk-Woźniakiewicz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mogilnie i Marianem Mikołajczakiem,Ma wicestarostą mogileńskim, mówiono o bardzo trudnej sytuacji w podstawowej opiece zdrowotnej, spowodowanej brakiem lekarzy.

- To nie jest normalna sytuacja, że kolejki do rejestracji do lekarza ustawiają się już o piątej rano. I tak nie wszyscy są przyjęci, bo lekarz przyjmuje tylko dwie godziny -
informował radny Michał Piotrowicz.

Krytycznych uwag było sporo.
Tym bardziej, że zapaść w opiece zdrowotnej w Strzelnie miała swój początek już w zeszłym roku. - Płacimy za to, że niektóre oddziały szpitalne przeniesiono do Mogilna - pomstował na fb Paweł Poliwka. Na początku 2020 r., kiedy w przychodni zabrakło lekarza na etacie, a pierwszej pomocy chorym udzielało na przemian trzech lekarzy i to tylko po kilka godzin, kryzys przybrał na sile.

- W Strzelnie powinien być tylko jeden lekarz, przyjmujący pięć razy w tygodniu po sześć godzin. Takiego lekarza poszukuję, ale bezskutecznie. Nawet oferta mieszkania służbowego w Markowicach czy propozycja dowozu lekarza z Inowrocławia do Strzelna nie skutkowała - odpowiadała radnym dyrektor Ewa Bonk-Woźniakiewicz.

Dziś znalezienie lekarza rodzinnego czy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej graniczy z cudem.
Według Centralnego Rejestru Lekarzy w Polsce brakuje ich około 68 tys. Na 1000 mieszkańców przypada zaledwie 2,4 lekarza. Dla porównania w Grecji wskaźnik ten wynosi 6,3. Poza tym kadra się starzeje. Np. w powiatowym szpitalu w Mogilnie średni wiek lekarzy wynosi 55 lat.
Na koniec coś optymistycznego. - Zakrojone na szeroką skalę działania pani dyrektor naszego zespołu przyniosły wreszcie efekty. Po ponad trzech miesiącach starań udało się zatrudnić lekarzy, którzy przez pięć dni w tygodniu przyjmują pacjentów w przychodni zdrowia w Strzelnie - zapewniał na swym facebooku wicestarosta Marian Mikołajczak.

Otóż z początkiem kwietnia jeden lekarz przyjmuje przez trzy dni w tygodniu w godz.8-18 (z przerwą obiadową). W pozostałych dniach dwóch lekarzy pracuje w godz.8-14. Natomiast przez dwa dni w tygodniu przyjmuje pediatra.
Marian Mikołajczak: - Mam nadzieję, że skończyły się utrudnienia naszych pacjentów w dostępie do lekarzy. Jako strzelnianin, ale i nadzorujący z ramienia zarządu powiatu opiekę zdrowotną na terenie powiatu, pragnę przeprosić wszystkich pacjentów za dotychczasowe niedogodności.

Nocna i świąteczna pomoc lekarska powróci do Strzelna w przyszłym roku, po zakończeniu modernizacji budynku szpitalnego.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkańców Strzelna problemy z dostępem do lekarzy. Teraz powinno być lepiej - Gazeta Pomorska

Wróć na mogilno.naszemiasto.pl Nasze Miasto