Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Markowice, gmina Strzelno. Odpustowe dni u stóp Pani Kujaw

Jan Szczutkowski
W niedzielę, 3 lipca 2022, do Markowic przybyli pielgrzymi m.in. z Mogilna, Strzelna, Pakości oraz widoczni na zdjęciu uczestnicy 3. Kujawskiej Pieszej Pielgrzymki Mężczyzn z parafii pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu
W niedzielę, 3 lipca 2022, do Markowic przybyli pielgrzymi m.in. z Mogilna, Strzelna, Pakości oraz widoczni na zdjęciu uczestnicy 3. Kujawskiej Pieszej Pielgrzymki Mężczyzn z parafii pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu nadesłane
W pierwszej dekadzie lipca w Markowicach (gmina Strzelno) odbywają się uroczystości religijne ku czci Matki Bożej Markowickiej - Królowej Miłości i Pokoju, Pani Kujaw.

W barokowym kościele w Markowicach, zbudowanym w latach 1767-1774, znajduje się późnogotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem z końca XV wieku, należąca swego czasu do sióstr boromeuszek w Trzebnicy.

Później trafiła do sióstr norbertanek w Strzelnie. A w 1630 r., za sprawą ks. Michała Widzińskiego do Markowic.

Figurę umieszczono w kaplicy dworku Andrzeja i Heleny Bardzkich, bardzo wierzących właścicieli miejscowego majątku. Tutaj żarliwie modlili się o uzdrowienie córki Marianny, która zachorowała na cholerę, która wówczas szalała na Kujawach, a także złożyli ślubowanie, że jeśli ich dziecko wyzdrowieje, to wybudują kościół. Słowa dotrzymali.

W 1636 r. wybudowano małą drewnianą świątynię, do której przeniesiono też statuetkę Matki Bożej. Przed jej obliczem modlili się liczni wierni, także z innych miejscowości. W 1649 r. Jan de Jorres, nuncjusz papieski w Polsce, wydał dekret, zezwalający na kult Maryi, matki Jezusa.

Doniosłym wydarzeniem w dziejach Markowic była podniosła uroczystość 1965 r., z udziałem ponad 30 ty. wiernych, kiedy kardynał Stefan Wyszyński, w imieniu Ojca Świętego Pawła VI, nałożył na słynną figurę koronę papieską.

Ponadto prymas Polski nadał rzeźbie tytuł Matki Boskiej Markowickiej - Królowej Miłości i Pokoju, Pani Kujaw.
Popularność markowickiego sanktuarium maryjnego nadal się utrzymuje. Bardzo często zatrzymują się tu pielgrzymi, udający się do Lichenia i Częstochowy.

Natomiast w pierwszych dniach lipca w Markowicach odbywają się uroczystości odpustowe.

W minioną niedzielę, 3 lipca 2022, sumie odpustowej przewodniczył bp Radosław Orchowicz, biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. W programie dwudniowych uroczystości przewidziano również liczne nabożeństwa z udziałem wiernych i pielgrzymów.

Z kolei w niedzielę, 10 lipca, o godz. 15 rozpocznie się doroczna Msza św. odpustowa dla chorych, wraz z udzieleniem sakramentu namaszczenia. Eucharystii będzie przewodniczył ks.prałat Leszek Kaczmarek, dziekan rejonowy z Inowrocławia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mogilno.naszemiasto.pl Nasze Miasto