Polecamy

Astry jesienne © Katarzyna Laszczak
[2/17]

Astry jesienne

Jednymi z podstawowych kwiatów późnego lata i jesieni są astry bylinowe. Mają one kilka gatunków (m.in. nowoangielskie, krzaczaste, nowobelgijskie). Najczęściej są nazywane marcinkami (lub regionalnie – michałkami). Ich kwiaty przypominają kolorowe, strzępiaste gwiazdki, stąd zresztą pochodzi ich nazwa (od asteri – gwiazda).

W zależności od gatunku i odmiany mają różną wielkość i kolor. Są wśród nich okazałe rośliny dorastające do ponad 1,5 m wysokości, ale najczęściej osiągają 50-60 cm. W sprzedaży są również miniaturowe astry, dorastające do 20-30 cm, które świetnie nadają się również do balkonowych skrzynek. Kwitną na biało lub na wszystkie odcienie różu i fioletu. Najczęściej mają kwiaty do listopada.

Astry lubią słońce i żyzną ziemię. Warto je regularnie podlewać, bo przesuszone źle kwitną i są wrażliwe na choroby (przede wszystkim mączniaka) – dotyczy to szczególnie astrów, które sadzimy w ogrodzie i które mają być na lata. Warto wiedzieć, że co kilka lat warto je rozsadzać dla „odmłodzenia”.

Wiele kwiatów zakwita dopiero jesienią, są też takie, które kwitną przez cały sezon, aż do poważniejszych mrozów. Oto najdłużej kwitnące kwiaty do ogrodu i na balkon.

Najnowsze wiadomości

reklama