Porannego wstawania można się nauczyć. Nie jest to łatwe zadanie i wymaga dużej dyscypliny, ale jest to możliwe, aby codziennie obudzić się wyspanym i nie spóźnić się do pracy, szkoły czy na spotkanie.
Podobno nie ma sposobu, aby dzień stał się dłuższy. Naszym zdaniem jest...wcześnie wstać, ale jak to zrobić, kiedy oko nie chce się otworzyć, ciepła kołdra nas przytula, a każda próba podniesienia głowy z poduszki staje się porażką? Przede wszystkim trzeba poznać przyczyny długiego snu i zmęczenia po obudzeniu.
Dlaczego mamy problemy ze wstawaniem, czyli przyczyny porannego zmęczenia?
Warto poszukać przyczyn porannego zmęczenia. Pierwszym i najważniejszym powodem, tego, że rano jesteście wyczerpani, jest niedostateczna ilość snu. Może ona być spowodowana nadmierną ilością wypitej kawy lub napojów energetyzujących. Wystrzegać się także trzeba zbyt mocnej herbaty lub yerba mate. Przyczyną zaburzeń snu może być także stres.
Powodów może być wiele, warto je poznać, ponieważ mogą doprowadzić do wielu schorzeń i chorób, takich jak: chroniczne zmęczenie, nerwica, anemia, a nawet do depresji.
Jak wstawać rano? Trzy kroki
Ludzie dzielą się na tzw.: ranne ptaszki i nocne marki. Pierwszej grupie jest zdecydowanie lepiej wydłużyć sobie dzień i rano wszystko ogarnąć. Gorzej mają nocne marki, które wydłużają sobie czas porannego wstawania do maksimum, a później muszą robić wszystko w biegu. Dla nich najważniejsze jest wypracowanie w sobie nawyku wstawania rano. Najważniejsze zasady to:
- chęć zmienienia swoich nawyków,
- regularność,
- trzymanie się planu.
Jeżeli te trzy rzeczy wdrożysz w swoje życie, poranne wstawanie z uśmiechem na twarzy stanie się tylko kwestią czasu.
Zmniejszone dostawy szczepionek na COVID-19 do Europy