Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Orchowie oglądać można bardzo ciekawą wystawę pod tytułem "Nasze zrywy powstańcze". Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Ciesząca się dużym zainteresowaniem "Nasze zrywy powstańcze" oglądać mozna do 19 marca w Orchowie
Ciesząca się dużym zainteresowaniem "Nasze zrywy powstańcze" oglądać mozna do 19 marca w Orchowie Fot. Nikola Konopka
Wystawa „Nasze zrywy powstańcze” podziwiana jest już od kilku lat. Obecnie oglądać można ją w Orchowie

Wystawa ukazująca dążenia niepodległościowe mieszkańców ziemi mogileńskiej oraz Trzemeszna i gminy Orchowo od 1806 r. do Powstania Wielkopolskiego, aż przez 4 miesiące od 9 czerwca 2022 r. zachwycała gości Muzeum Niepodległości w Warszawie. Zwiedziło ją wtedy ponad17,5 tys. osób. Potem podziwiano ją w Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku i w Trzemesznie. Podobnie jest w Orchowie, gdzie wystawa czynna będzie do wtorku, 19 marca.

Jej uroczysty wernisaż, profesjonalnie przygotowany przez Magdalenę Kasprowicz i Magdalenę Pęczkowską przy życzliwym wsparciu wójta Orchowa Jacka Misztala, zgromadził wyjątkowo liczne grono gości. Byli wśród nich m. in. starosta słupecki Jacek Bartkowiak, burmistrz Trzemeszna Krzysztof Dereziński i pochodzący z pobliskiego Dzierzążna b. dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Józef Popiel.

Wystawa „Nasze zrywy powstańcze” powstała pod przewodnictwem burmistrza Mogilna Leszka Duszyńskiego i wiceburmistrza Trzemeszna Dariusza Jankowskiego, który kierował roboczym zespołem organizacyjnym i perfekcyjnie czuwał nad powstaniem okazałego katalogu.

Tuż przed uroczystym otwarciem wystawy o okolicznościach jej narodzin, kompleksowej zawartości, szczególnych wydarzeniach i wybitnych postaciach na niej ukazanych mówili: Stanisław Kaszyński, Dariusz Jankowski i dr Andrzej Leśniewski. Z kolei Tomasz Lorkiewicz ze wzruszeniem przypomniał swego ojca - powstańca wielkopolskiego Władysława.

Uroczystość w Orchowie była też okazją do wyrażenia wdzięczności dyrektorowi Muzeum Niepodległości w Warszawie dr. Tadeuszowi Skoczkowi, który życzliwie udostępnił bezpłatnie reprezentacyjną salę na tę wystawę, a wcześniej przebywał na ziemi mogileńskiej jako uczestnik „Krakowskich Prezentacji”. Na uznanie zasłużyli też jej kuratorzy: Dariusz Jankowski i Piotr Maroński.

Po Orchowie „Nasze zrywy powstańcze” pokazane zostaną w Dobrowie i Strzelnie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mogilno.naszemiasto.pl Nasze Miasto