Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Robot Da Vinci pomaga przy operacjach nowotworu jelita grubego w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Na zdjęciu w środku prof. dr hab. n. med. Maciej Słupski, kierownik Kliniki. Zespół lekarzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza wykonał już piętnaście zabiegów z użyciem robota Da Vinci.
Na zdjęciu w środku prof. dr hab. n. med. Maciej Słupski, kierownik Kliniki. Zespół lekarzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza wykonał już piętnaście zabiegów z użyciem robota Da Vinci. Materiały szpitala Jurasza w Bydgoszczy
Klinika Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy rozpoczęła właśnie wykonywanie operacji z wykorzystaniem robota Da Vinci. Zabiegi z użyciem takiego robota coraz częściej stosowane są w chirurgii i przynoszą dobry efekt.

Pacjenci z nowotworem jelita grubego, którzy leczą się w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy, mogą skorzystać z najnowocześniejszych technik operacyjnych. Od sierpnia ubiegłego roku tego typu zabiegi są refundowane przez NFZ.

W Klinice operacje za pomocą robota Da Vinci wykonuje na razie zespół w składzie: prof. Maciej Słupski i dr Magdalena Nowikiewicz. Specjaliści ukończyli szkolenie w Strasburgu, umożliwiające wykonywanie takich zabiegów.

Co najmniej 100 takich operacji do końca 2024 roku

- Wykonaliśmy już piętnaście zabiegów z użyciem robota Da Vinci - mówi prof. dr hab. n. med. Maciej Słupski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza. - Do końca tego roku chcielibyśmy wykonać ich co najmniej 100. Ponadto rozpoczęliśmy również zabiegi częściowej resekcji wątroby z bardzo dobrym skutkiem. Pierwszych dwóch chorych już po 48 godzinach mogliśmy wypisać do domu.

Jak podkreśla profesor, poziom świadomości pacjentów i ich wiedzy na temat operacji wykonanej za pomocą robota Da Vinci jest w jego w ocenie duży.

- Przed każdym zabiegiem rozmawiam z pacjentem i wyjaśniam na czym polega zabieg robotyczny - mówi prof. Maciej Słupski. - Pacjenci w większości wiedzą o czym mowa, zadają konkretne pytania, na które szczegółowo odpowiadam. Pojedyncze osoby uważają, że to robot operuje, ale przecież za tym robotem zawsze stoi człowiek i jego umiejętności. Zdecydowana większość pacjentów uważa jednak, że jest to znakomite, bardziej użyteczne narzędzie od dotychczas dostępnych i akceptują taki sposób wykonania zabiegu.

Jakie możliwości daje tego typu robot? Specjaliści podkreślają, że to ogromny komfort zarówno dla pacjenta, jak i lekarzy.

- Wizualizacja pola operacyjnego jest szokująco dokładna, a dostępność pola operacyjnego podczas wykonywania manipulacji niesamowita - podkreśla prof. Maciej Słupski - Możliwość operowania anatomicznego, dokładnego, czystego, uzyskanie hemostazy, czyli zatamowania krwawienia daje lekarzowi komfort pracy. Dziesięciokrotne powiększenie pola operacyjnego obliguje nas jednocześnie do jeszcze większej estetyki chirurgicznej.

Szkolenie przejdą kolejni doświadczeni lekarze

Zarówno młodzi lekarze, jak i studenci z entuzjazmem podchodzą do możliwości uczestniczenia i przyglądania się zabiegom chirurgii robotycznej

- To ważne, aby lekarzy, którzy posiadają uprawnienia do wykonywania tego typu zabiegów było jak najwięcej, stąd w czerwcu certyfikowane szkolenie rozpocznie kolejny 2-osobowy zespół - lek. Marta Flisińska i dr Stanisław Pierściński - informuje prof. Maciej Słupski.

  • WARTO WIEDIZEĆ: Robot chirurgiczny jest zaawansowaną technologicznie aparaturą umożliwiającą niezwykle precyzyjne małoinwazyjne operacje. To rodzaj manipulatora z konsolą będącą interfejsem dla chirurga-operatora i częścią roboczą z ramionami zakończonymi niewielkich rozmiarów narzędziami chirurgicznymi, z których jedno służy też do sterowania kamerą endoskopową. Urządzenie ściśle transmituje (w czasie rzeczywistym) ruchy dłoni lekarza, który śledzi pole operacyjne okiem kamery. Maszyna czyni ruchy lekarza dokładniejszymi, czasem wolniejszymi, eliminując przypadkowe drżenia. Precyzja pozwala na maksymalne ograniczenie rozmiarów cięcia, mniejsze krwawienie, szybsze gojenie się rany pooperacyjnej i generalnie szybszy powrót pacjenta do zdrowia.

  • Pacjenci, którzy chcieliby uzyskać informacje na temat możliwości wykonania zabiegu za pomocą robota Da Vinci, mogą skontaktować się z Kliniką Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej po nr tel. 52 585 47 30 lub mailowo: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto