Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Makatki kuchenne na wystawie w inowrocławskiej bibliotece. To pokłosie konkursu. Zobaczcie zdjęcia

(RED)
Na wystawie w saloniku biblioteki w Inowrocławiu możemy oglądać kilkanaście makatek kuchennych. Prace stanowią pokłosie konkursu ogłoszonego przez książnicę
Na wystawie w saloniku biblioteki w Inowrocławiu możemy oglądać kilkanaście makatek kuchennych. Prace stanowią pokłosie konkursu ogłoszonego przez książnicę ZP

Turystyczne Kujawsko-Pomorskie 1

od 16 lat

W saloniku Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu czynna jest wystawa "W dawnej kuchni". Jej ważną część stanowi pokonkursowa prezentacja makatek kuchennych, stanowiąca pokłosie konkursu, ogłoszonego przez książnicę w ramach projektu "Biblioteka od kuchni".

Na konkurs wpłynęło 19 prac, co pokazuje, iż tradycja w tej dziedzinie nadal trwa. Jury w składzie: Henryka Derezińska - członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Katarzyna Kasiborska - kustosz działu historii i etnografii Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, Krystyna Lewicka-Ritter - dziennikarka regionalna, jurorka Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego, Dorota Drobnik-Stefańska - dyrektor biblioteki i Agnieszka Kozik - zastępca dyrektora biblioteki przyznało: 1 miejsce Mariannie Burak, 2 Alinie Książek, 3 Małgorzacie Sobocie. Wyróżnienia przyznano: Jadwidze Tumidajewicz, **Joannie Gotowalskiej, Marii Sulimie i Przemysławowi Rochowiakowi. **

Makatki kuchenne - trochę historii

Makatki kuchenne pojawiły się w wiejskich domach na przełomie XIX i XX wieku. Moda na nie przywędrowała z domów mieszczańskich. Drukowane seryjnie lub haftowane na płótnie, jeszcze w latach 70. XX wieku stanowiły częsty element kuchennego wnętrza. Te drukowane kupowano w sklepach, na jarmarkach, od domokrążców. Niektóre przywożono z zagranicy (USA, Francja, Niemcy, Holandia). Przygotowaniem haftowanych makatek zwykle zajmowały się dziewczęta i gospodynie. Wzory, powielane na płótnie, zdobywane od sąsiadek, często były jeszcze modyfikowane, a następnie wyszywane niebieskimi, czerwonymi lub wielobarwnymi nićmi na białym płótnie.

"Dobra żona tym się chlubi...". Sentencje na makatkach

Powstawały różnorodne kompozycje o tematyce świeckiej, rzadziej religijnej. Uzupełniano je napisami: pozdrowieniami - "Dzień Dobry", "Szczęść Boże", życzeniami - "Smacznego", "Dobrego apetytu", przysłowiami - "Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść", Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje" _i innymi sentencjami, zazwyczaj o charakterze moralizatorski, czy będącymi rodzajem dewizy pani domu - "Dobra żona tym się chlubi, że gotuje co mąż lubi", "Nie mówi nikomu, co się dzieje w twoim domu". _

Makatki często przedstawiają gospodynie domowe przy kuchni, wyidealizowane obrazy rodziny spożywającej posiłek, sielankowe sceny z dziećmi i zwierzętami, sceny z bajek. Zasadnicza cześć kom opozycji obwiedziona jest zwykle rozbudowaną bordiurą w postaci wici z dekoracyjnych kwiatów, liści, owoców.

Makatki w różnych częściach kuchni

W zależności od tematyki zawieszano je w różnych częściach kuchni. Typowe "kucharki" umieszczano zwykle nad stołem, nad piecem kuchennym, obok szafek na naczynia. Przy kącikach higienicznych zawieszano te z napisem typu "Świeża woda" oraz makatki - ręczniki.

W napisach na makatkach często nie przestrzegano zasad ortografii i interpunkcji.
Tekst o makatkach, wykorzystany w opisie wystawy w inowrocławskiej bibliotece opracowany został na podstawie materiałów na stronie: www.etnozeum.eu.

W galerii prezentujemy makatki eksponowane na wystawie w inowrocławskiej bibliotece. Będzie ona czynna do 30 czerwca 2023 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na mogilno.naszemiasto.pl Nasze Miasto