MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Katowicki Spodek ma 53 lata. Tak wyglądał w budowie - zobacz archiwalne ZDJĘCIA

red.
Dziś, 8 maja 2019 r., katowicki Spodek kończy 53 lat. Latka lecą, a Spodek wciąż pozostaje jednym z najważniejszych symboli Katowic i całego Śląska, a przy okazji jest jednym najciekawszych konstrukcyjnie obiektów w Polsce.

Zobacz archiwalne zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Katowicki Spodek ma 53 lata!

Spodek należy do jednych z pierwszych w skali światowej obiektów z dachem zrealizowanych w koncepcji tensegrity. Konstrukcja stalowa kopuły waży 300 ton i połączona jest z zewnętrznym stalowym pierścieniem za pomocą 120 lin nośnych w formie prętowo-cięgnowych kratownic, na których osadzone jest pokrycie dachowe.

Zobaczcie zdjęcia:

Spodek otwarto 8 maja 1971. Pomysł stworzenia hali widowiskowo-sportowej na terenie Katowic pojawił się w latach 50-tych. Początkowo obiekt miał znajdować się poza ścisłym centrum. Ostatecznie jednak zadecydowano, już po obejrzeniu projektu, że obiekt stanie w pobliżu ścisłego centrum, na miejscu dawnej hałdy hutniczej.

Konkurs na wykonanie hali w 1959 roku ogłosiło Stowarzyszenie Architektów Polskich. Zwycięzcą konkursu został zespół projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy, reprezentowany przez architektów Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego.

Wykonawcą konstrukcji był Andrzej Żórawski, według projektu podobnie zawieszonego dachu warszawskiego Supersamu projektu Wacława Zalewskiego zrealizowanego w 1962 r.

Budowa ruszyła 1964 roku, przerwano ja jednak na 18 miesięcy. Powodem przerwy w budowie były, niepotwierdzone, podejrzenia o błędy konstrukcyjne.

Budowę ukończono wiosną 1971 roku, a 8 maja odbyło się oficjalne oddanie obiektu do użytku. Choć na inwestycję początkowo przeznaczono 200 mln zł, jednak ostateczny koszt wyniósł ok. 800 mln zł.

Przez lata Spodek modernizowano i unowocześniano. W 2008 r. zamontowany został system klimatyzacyjny, a w 2009 r. powiększono widownię – nowością były siedzenia wysuwane na płytę boiska oraz loże VIP.

Pojawiło się również nowoczesne oświetlenie, umożliwiające przeprowadzanie transmisji telewizyjnych w technologii HD oraz ogromny ekran diodowy w kształcie walca.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto